Малечок Прлик (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малечок Прлик
археолошко наоѓалиште
Малечок Прлик is located in Македонија
Малечок Прлик
Местоположба на Малечок Прлик во Македонија
Местоположба 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694Координати: 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Малечок Прлик археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Моин. Претставува утврдена населба од доцна антика .

На 1 км западно од селото, во нивите на К., Ј. и М. Проданови се наоѓаат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси, а видливи се и темели од ѕидови. Местоположбата, од стратегиска гледна точка, упатува на фортификација [1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.