Гробишта (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°13′19″N 22°25′05″E / 41.22194° СГШ; 22.41806° ИГД / 41.22194; 22.41806Координати: 41°13′19″N 22°25′05″E / 41.22194° СГШ; 22.41806° ИГД / 41.22194; 22.41806
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба и некропола од доцната антика.

На околу 300 м источно од селото, во нивата на С. Тасевски и во соседните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен материјал. Има и големи количества згура, што упатува на рударски активности, а по површината се гледаат и големи камени плочи од гробни конструкции од типот циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.