Прејди на содржината

Колник (Прдејци)

Координати: 41°12′32″N 22°30′9″E / 41.20889° СГШ; 22.50250° ИГД / 41.20889; 22.50250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колник


Местоположба 41°12′32″N 22°30′9″E / 41.20889° СГШ; 22.50250° ИГД / 41.20889; 22.50250
Основни податоци
Место Прдејци
Општина Гевгелија
Тип

 базилика


Период рано христијанство
Портал „Археологија“

Колникархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Прдејци. Претставува старохристијанска базилика. На 1 км западно од селото, во непосредната близина на управната зграда и магацинскиот простор на плантажите на „Винојуг“ се среќаваат делови од тегули имбрекси, како и од архитектонска пластика, кои се поинтензивно истакнати на простор од 100 × 50 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.