Ѓурова Нива (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурова Нива is located in Македонија
Ѓурова Нива
Местоположба на Ѓурова Нива во Македонија
Местоположба 41°13′06″N 22°26′27″E / 41.21833° СГШ; 22.44083° ИГД / 41.21833; 22.44083Координати: 41°13′06″N 22°26′27″E / 41.21833° СГШ; 22.44083° ИГД / 41.21833; 22.44083
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ѓурова Ниваархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба од доцната антика.

На 2,5 км југоисточно од селото и на околу 1 км од Кованска Река, во нивата на Р. Крстев, што се наоѓа намало зарамнето плато, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.