Ветка Црква (Прдејци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветка Црква - Прдејци (2).jpg

Остатоци од Ветка Црква

Ветка Црква is located in Македонија
Ветка Црква
Местоположба на Ветка Црква во Македонија
Местоположба 41°12′45″N 22°30′09″E / 41.21250° СГШ; 22.50250° ИГД / 41.21250; 22.50250Координати: 41°12′45″N 22°30′09″E / 41.21250° СГШ; 22.50250° ИГД / 41.21250; 22.50250
Основни податоци
Место Прдејци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Ветка Цркваархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Прдејци. Претставува сакрален објект од римско време.

На североисточната периферија на селото, во непосредната близина на пругата Скопје-Гевгелија се среќаваат грамади од градежен камен и фрагменти од мермерна архитектонска пластика со различна профилација. Тука е најдено и мермерно торзо со претстава на облечена машка фигура во природна големина.[1]

Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија. Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 112-113. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]