Манастир (Мрзенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°09′49″N 22°29′17″E / 41.16361° СГШ; 22.48806° ИГД / 41.16361; 22.48806Координати: 41°09′49″N 22°29′17″E / 41.16361° СГШ; 22.48806° ИГД / 41.16361; 22.48806
Основни податоци
Место Мрзенци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастир или Над Селотоархеолошко наоѓалиште кај селото Мрзенци, Општина Гевгелија. Претставува населба од доцната антика.

Сместено е крај Серменинска Река, во лозјето на поранешен „Винојуг“, на околу 500 м западно од селото и во близината на крстопатот за Негорци и Гевгелија. Најдени се фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Црква — средновековен сакрален објект

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.