Вишова Нива (Петрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишова Нива is located in Македонија
Вишова Нива
Местоположба на Вишова Нива во Македонија
Местоположба 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Основни податоци
Место Петрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вишова Нива археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Петрово.

Претставува градиште од доцна антика.

На 700 м југозападно од селото, на висок доминантен рид со зарамнето плато, чии димензии изнесуваат 120 × 100 м, се гледа трасата на темели од масивен одбранбен бедем. По површината има грамади од градежен камен, а фрагментите од керамика се спорадични.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 112, ISBN 9789989101069