Долна Црква (Миравци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Црква
археолошко наоѓалиште
Долна Црква is located in Македонија
Долна Црква
Местоположба на Долна Црква во Македонија
Местоположба 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472Координати: 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472
Основни податоци
Место Миравци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Долна Цркваархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Миравци. Наоѓалиштето претставува сакрален објект од римското време. На југоисточниот крај од селото, на десната страна на стариот пат Миравци-Гевгелија спорадично се среќаваат делови од керамички садови. Откриени биле повеќе делови од архитектонска мермерна пластика: тордиран столб и повеќе обработени блокови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 109. ISBN 9989649286.