Цитате (Ума)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цитате is located in Македонија
Цитате
Местоположба на Цитате во Македонија
Местоположба 41°09′37″N 22°20′53″E / 41.16028° СГШ; 22.34806° ИГД / 41.16028; 22.34806Координати: 41°09′37″N 22°20′53″E / 41.16028° СГШ; 22.34806° ИГД / 41.16028; 22.34806
Основни податоци
Место Ума
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Цитатеархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Ума. Претставува градиште од доцноантичкото време, сместено на 3 км североисточно од селото.[1]

Опис и наоди[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето се наоѓа на висок рид со доминантна местоположба, на зарамнетиот простор на врвот со простор 150 × 80 м. Тука се видливи темелите од одбранбен бедем, градени од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.