Чаушевец (Миравци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаушевец is located in Македонија
Чаушевец
Местоположба на Чаушевец во Македонија
Местоположба 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472Координати: 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472
Основни податоци
Место Миравци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чаушевецархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Миравци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 1 км јужно од селото, во нивите на тројца жители и во други ниви се среќаваат делови од керамички садови, како и грамади од кршен камен, парчиња од тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 109. ISBN 9989649286.