Лозјата (Милетково)

Координати: 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозјата - Дуковец


Местоположба 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Основни податоци
Место Милетково
Општина Гевгелија
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Лозјата - Дуковецархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Милетково. Претставува водовод од [[римското време.

Во нивите на А. Димов и Д. Лазаров, кои лежат на 1 км југоисточно од селото, е откриен водовод граден од тубулуси. Се работи за две водоводни траси што се наоѓаат на растојание од 1,50 м и висинска разлика од 0,20 м. Според правецот може да се заклучи дека тие го снабдувале со вода населението од наоѓалиштето Градишор - Мрамор.[1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.