Гробишта (Милетково)

Координати: 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Манастир


Местоположба 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Основни податоци
Место Милетково
Општина Гевгелија
Тип

 сакрален објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробишта - Манастир археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Милетково. Претставува сакрален објект од [[римското време.

На 1,5 км југоисточно од селото, во непосредната близина на некогашните селски гробиштаима грамади од градежен камен и фрагменти од архитравни греди. Спорадично се среќаваат и фрагменти од керамички садови.[1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.