Лешките (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешките is located in Македонија
Лешките
Местоположба на Лешките во Македонија
Местоположба 41°13′04″N 22°26′17″E / 41.21778° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.21778; 22.43806Координати: 41°13′04″N 22°26′17″E / 41.21778° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.21778; 22.43806
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лешкитеархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба од доцната антика.

Во нивата на А. Анастасов, што се наоѓа на 2,5 км југоисточно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.