Голи Рид (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голи Рид is located in Македонија
Голи Рид
Местоположба на Голи Рид во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голи Ридархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На 1 км јужно од селото, во нивата на еден жител се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал: камен, тегули, имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 104. ISBN 9989649286.