Гробишта (Давидово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Река


Местоположба 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806Координати: 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806
Основни податоци
Место Давидово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробишта или Река археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Давидово. Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика. На растојание од 1 км северозападно од селото, на десниот брег на реката се гледаат камени плочи од гробни конструкции – тип циста, со насоченост исток - запад[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.