Селиште (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Наоѓалиштето претставува населба од римско време.

На 2,5 км јужно од селото, во нивата на А. Поповски е откриен дел од хидроинсталација - канал граден од кршен камен и варов малтер, со покрив од камени плочи. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069