Подор (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подор is located in Македонија
Подор
Местоположба на Подор во Македонија
Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Подорархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува населба од среден век.

На 1,5 км од селото и на 250 м оддалеченост од десниот брег на реката Белица, во нивите на М. Делов и И. Батанџиев се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од покривни ќерамиди, а спорадично се среќаваат ифрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069