Џаипка (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џаипка is located in Македонија
Џаипка
Местоположба на Џаипка во Македонија
Местоположба 41°07′46″N 22°26′16″E / 41.12944° СГШ; 22.43778° ИГД / 41.12944; 22.43778Координати: 41°07′46″N 22°26′16″E / 41.12944° СГШ; 22.43778° ИГД / 41.12944; 22.43778
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Џаипкаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Моин. Претставува населба од доцната антика.

Во нивите на Л. Боев и К. Проданов, што се наоѓаат западно од селото, има темели од објекти градени од речни бајки. Во северозападниот дел на наоѓалиштето се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.