Свети Илија (Давидово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија is located in Македонија
Свети Илија
Местоположба на Свети Илија во Македонија
Местоположба 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806Координати: 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806
Основни податоци
Место Давидово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Свети Илијаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Давидово. На 200 м североисточно од селото има многу градежен материјал и големи камени од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 108, ISBN 9789989101069