Чучулан (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чучулан is located in Македонија
Чучулан
Местоположба на Чучулан во Македонија
Местоположба 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694Координати: 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чучуланархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Моин. Претставува утврдување од доцноантичко време.

На 2 км западно од селото, на десниот брег на Чучуланска Река, на доминантна висорамнинка под ридот Чучулан се гледаат грамади од кршен камен, а спорадично и фрагменти од тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.