Ѓурка (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурка is located in Македонија
Ѓурка
Местоположба на Ѓурка во Македонија
Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (средновековна кула).svg кула


Период среден век
Портал „Археологија“

Ѓуркаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува кула од среден век.

Над источната периферија на селото, на левиот брег на реката Белица, во нивата на Б. Нигрова се гледаат грамади од камен и фрагменти од покривни ќерамиди. Веројатно станува збор за помала фортификациска единица -кула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069