Трајкова Чешма (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трајкова Чешма
археолошко наоѓалиште
Трајкова Чешма is located in Македонија
Трајкова Чешма
Местоположба на Трајкова Чешма во Македонија
Местоположба 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694Координати: 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Трајкова Чешмаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Моин. Претставува населба од римско време .

Се наоѓа на 1,5 км југозападно од селото, на падините на Бели Брег. Во непосредната близина на пресушената чешма се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и грамади од градежен камен[1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.