Црквиште (Смоквица)

Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Претставува населба од доцна антика. На 4,5 км западно од селото, во реонот на наоѓалиштата Падарница и Голи Рид, во нивите на Р. Алаџајков и И. Икономов се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.