Полјани (Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полјани is located in Македонија
Полјани
Местоположба на Полјани во Македонија
Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полјани археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Конско. Претставува населба од доцна антика. На 2 км северно од селото, на пространа падина се среќаваат грамади од насобрани камења, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Биле најдени и неколку монети кои не се зачувани[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069