Бања (Петрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Основни податоци
Место Петрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Бања археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Петрово. Претставува црква од среден век. На 3 км западно од селото, на конусна височинка, во нивата на Д. Танас и во соседните ниви се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од покривни ќерамиди што му припаѓаат на осамен објект [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069