Тумба (Богородица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889Координати: 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889
Основни податоци
Место Богородица (Гевгелиско)
Општина Гевгелија
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбанаселба од доцноантичкото време кај селото Богородица во општина Гевгелија. Во нивите на Т. Панчев, Т. Узунов, Т. Ризов и Б. Ангелов, на 200 м лево од патот Богородица-Стојаково, на една мала височинка со површина од 100 × 50 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 102. ISBN 9989649286.