Вишов Јавор (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вишов Јавор is located in Македонија
Вишов Јавор
Местоположба на Вишов Јавор во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Вишов Јаворархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува некропола од железно време.

На 1,5 км од селото, во нивите на Ристо Динев и Тодор Зарлинов се откриени четири гроба - тип циста, во кои се најдени две фибули со форма на очила. Во 1989 година се извршени мали сондажни ископувања при што се откриени уште три гроба. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.