Болница (Петрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болница
археолошко наоѓалиште
Болница is located in Македонија
Болница
Местоположба на Болница во Македонија
Местоположба 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Основни податоци
Место Петрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Болницаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Петрово.

Претставува населба од доцна антика.

По површината на селската утрина што се наоѓа на околу 3 км северно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и многу кршен камен.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 112, ISBN 9789989101069