Падарница (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Падарницаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На 1,5 км од селото, на левиот брег на Недин Дол се среќаваат грамади од градежен камен, делови од тегули и имбрекси, како и делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 104. ISBN 9989649286.