Маркова Кула (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркова Кула
археолошко наоѓалиште
Маркова Кула is located in Македонија
Маркова Кула
Местоположба на Маркова Кула во Македонија
Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период среден век
Портал „Археологија“

Маркова Кула археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува тврдина од среден век.

На 2 км југозападно од селото, над наоѓалиштето Подор, на висок рид со доминантна местоположба се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069