Туфка (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туфка is located in Македонија
Туфка
Местоположба на Туфка во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Туфка археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува населба од бронзено време и хеленистичко време.

На 200 м источно од селото, помеѓу пругата и автопатот Скопје - Гевгелија, на издолжен и немногу висок рид обраснат со прнар, со експлоатацијата на камен е уништен поголем дел од теренот. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура, многубројни фрагменти од керамички садови работени на грнчарско колце и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.