Грамади (Ново Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 41°09′24″N 22°25′37″E / 41.15667° СГШ; 22.42694° ИГД / 41.15667; 22.42694Координати: 41°09′24″N 22°25′37″E / 41.15667° СГШ; 22.42694° ИГД / 41.15667; 22.42694
Основни податоци
Место Ново Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период античко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ново Конско. Претставува флотација на руда од антиката.

На околу 500 м западно од селото, на двата брега на Конска Река се наоѓаат грамади од камен — речни бајки со различна големина. Грамадите се резултат на извршена сепарација, која како појава е присутна речиси по целиот тек на реката. Нема сомнение дека се работи за остатоци од флотација на злато.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 104. ISBN 9989-649-28-6.