Сифулајка (Ново Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°09′46″N 22°25′18″E / 41.16278° СГШ; 22.42167° ИГД / 41.16278; 22.42167Координати: 41°09′46″N 22°25′18″E / 41.16278° СГШ; 22.42167° ИГД / 41.16278; 22.42167
Основни податоци
Место Ново Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сифулајкаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ново Конско. Претставува населба од доцната антика.

На околу 2 км западно од селото, на левиот брег на Конска Река, на тераса што зафаќа површина од 200 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.

Наоѓалиштето е откриено со изградбата на патот за Смрдлива Вода (Р1108).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 104. ISBN 9989-649-28-6.