Смреков Рид (Милетково)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472Координати: 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Основни податоци
Место Милетково
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
римското време
Портал „Археологија“

Смреков Рид археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Милетково. Претставува населба од хеленистичко време и римското време.

На околу 2 км западно од селото, на блага височина со зарамнето плато се наоѓаат многу фрагменти од керамички садови и градежен материјал [1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.