Стојков Рид (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојков Рид
археолошко наоѓалиште
Стојков Рид is located in Македонија
Стојков Рид
Местоположба на Стојков Рид во Македонија
Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Стојков Рид археолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Наоѓалиштето претставува некропола од доцна антика.

На југоисточната страна на селото, во синорот помеѓу селата Габрово и Смоквица се откриени гробови со конструкција од камени плочи - тип циста, со ориентација исток-запад. Во профилот направен од поројот се гледаат повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069