Манастир (Милетково)

Координати: 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Основни податоци
Место Милетково
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Милетково. Претставува населба од римското време.

Наоѓалиштето се наоѓа помеѓу селата Смоквица и Милетково, спроти Исарот, недалеку од мостот на Вардар. На голем простор по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Се забележуваат и темели градени од камен и варов малтер. На ова место, според податоците добиени од мештаните, биле најдени: торзо од женска статуа, профилиран блок од мермер и тордирана колона, кои сега се сместени во дворот на црквата Св. Димитрија во селото Смоквица [1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.