Аерот (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аерот is located in Македонија
Аерот
Местоположба на Аерот во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Аеротархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Претставува утврдена населба и некропола од римско време.

На околу 4,5 км западно од селото, на висок рид со зарамнето плато се гледаат темели од бедемот, а на некои места е зачуван и ѕидот во висина до 0,70 м. По површината на утврдената населба се среќаваат фрагменти од керамички садови и архитектонска пластика. Во еден дел се откриени и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.