Гевгелија (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°08′00″N 22°30′00″E / 41.13333° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.13333; 22.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гевгелија


Местоположба 41°08′00″N 22°30′00″E / 41.13333° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.13333; 22.50000
Основни податоци
Место Гевгелија
Општина Гевгелија
Тип

 депо на монети


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Гевгелија — пронајдени археолошки предмети во градот Гевгелија. Предметите претставуваат депо на монети од хеленистичкото време. Во 1966 година, Музејот на Македонија откупил 35 тетрадрахми од II век п.н.е. од Првата македонска мерида. Местото на наоѓање не е познато.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.