Градиште (Габрово, Гевгелиско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°17′24″N 22°24′25″E / 41.29000° СГШ; 22.40694° ИГД / 41.29000; 22.40694Координати: 41°17′24″N 22°24′25″E / 41.29000° СГШ; 22.40694° ИГД / 41.29000; 22.40694
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Гевгелиско. Претставува градиште од средниот век.

Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, на висок рид со зарамнето плато, кој има доминантна местоположба. Овде се гледаат грамади од градежен камен и варов малтер, како елементи од утврдување. Традицијата кај мештаните укажува и на присуство на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Аузо — населба од римското време
  • Дедовец — рударска населба од римското време
  • Кочиње — населба од доцноантичкото време
  • Лалово Трло — населба од доцноантичкото време
  • Селиште — населба од римското време
  • Стојков Рид — некропола од доцноантичкото време
  • Студенка — населба од доцноантичкото време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 102. ISBN 9989-649-28-6.