Во Селото (Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во селото is located in Македонија
Во селото
Местоположба на Во селото во Македонија
Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Во селотоархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Конско. Во непосредната близина на црквата се пронајдени камени плочи од гробни конструкции, а исто такви гробови има и околу училиштето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069