Мегдан (Миравци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мегдан
археолошко наоѓалиште
Мегдан is located in Македонија
Мегдан
Местоположба на Мегдан во Македонија
Местоположба 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472Координати: 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472
Основни податоци
Место Миравци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мегданархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Миравци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на јужната периферија на селото. Во нивата на еден жител се среќаваат делови од керамички садови, питоси, и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 109. ISBN 9989649286.