Гурбиш (Негорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гурбиш is located in Македонија
Гурбиш
Местоположба на Гурбиш во Македонија
Местоположба 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694Координати: 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694
Основни податоци
Место Негорци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гурбишархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Негорци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Во профилот на левиот брег на Кованска Река, на околу 2,5 км северозападно од селото се гледаат гробови градени од камени плочи од типот циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 110. ISBN 9989649286.