Градишор (Милетково)

Координати: 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишор

Поглед кон Градишор

Карта

Местоположба 41°16′47″N 22°28′29″E / 41.27972° СГШ; 22.47472° ИГД / 41.27972; 22.47472
Основни податоци
Место Милетково
Општина Гевгелија
Тип

 утврдена населба  некропола


Период раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градишор - Мраморархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Милетково. Претставува населба и некропола од раноантичкото и римското време.

На 1,5 км јужно од селото, на десниот брег на Вардар, спроти наоѓалиштето Исар во Марвинци, во нивите на П. и Н. Митреви, што се наоѓаат на големо зарамнето флувијално плато со површина од околу 2,5 хектари, се гледаат темели од објекти, а по површината има множество фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси и градежен материјал. Во профилот пресечен со изградбата на железничката пруга Скопје-Гевгелија се гледаат гробни конструкции градени од камени плочи од типот на циста.[1]

Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]