Ветка Црква (Смоквица)

Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Агова Чешма - Ветка Црква


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

 сакрален објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Агова Чешма - Ветка Црква археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Претставува сакрален објект од римско време.

На 150 м јужно од селото, од десната страна на патот Скопје - Гевгелија се гледаат фрагменти од архитектонска пластика и градежен материјал. Во профилот северно од храмот се среќаваат фрагменти од тегули од гробни конструкции „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.