Садов (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Садов is located in Македонија
Садов
Местоположба на Садов во Македонија
Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Садов археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува некропола од среден век.

На  500  м југоисточно од селото, на десниот брег на реката Белица се  гледаат  камени  плочи  од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069