Лалово Трло (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лалово Трло is located in Македонија
Лалово Трло
Местоположба на Лалово Трло во Македонија
Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лалово Трло археолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На западната периферија на селото, во нивата на Ѓ. Георгиев има фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал (камен, тегули, имбрекси).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069