Црнкова Чешма (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црнкова Чешма
археолошко наоѓалиште
Црнкова Чешма is located in Македонија
Црнкова Чешма
Местоположба на Црнкова Чешма во Македонија
Местоположба 41°07′39″N 22°26′28″E / 41.12750° СГШ; 22.44111° ИГД / 41.12750; 22.44111Координати: 41°07′39″N 22°26′28″E / 41.12750° СГШ; 22.44111° ИГД / 41.12750; 22.44111
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црнкова Чешмаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Моин. Претставува водовод од доцната антика.

На 1 км југозападно од селото, на левиот брег на Црнков Дол се гледа траса од водовод од керамички цевки, кој ја снабдувал со вода утврдената населба на наоѓалиштето Малечок Прлик.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.