Леските (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леските is located in Македонија
Леските
Местоположба на Леските во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Лескитеархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува утврдена населба и некропола од хеленистичко време.

На околу 3 км западно од селото, близу до стариот пат за селото Габрово, на пространа тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. При изградбата на тераси против поројни води било најдено торзо од мермер, а во непосредната близина и повеќе гробови - тип циста. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.