Башот (Негорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Башот
археолошко наоѓалиште
Башот is located in Македонија
Башот
Местоположба на Башот во Македонија
Местоположба 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694Координати: 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694
Основни податоци
Место Негорци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Башот или Горна Коријаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Негорци. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На јужната периферија на селото, во непосредната близина на задружните штали, на површина од 200 × 150 м се среќаваат делови од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси, како и многу градежен материјал.1 км северно од селото, на голем простор се среќаваат делови од керамички садови, питоси, тегули имбрекси, и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 110. ISBN 9989649286.