Црквиште (Серменин)

Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште - Селиште


Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште - Селиште археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува црква од среден век.

На 3 км северно од селото и на 500 м од десниот брег на Кованска Река, во нивите на Д. Делов и К. Личкоманов се гледаат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069